Czy zawarcie ugody sądowej z bankiem dotyczącej kontraktu kredytu mieszkaniowego konsolidacyjnego we frankach szwajcarskich, wskutek której dochodzi do umorzenia części kredytu w kwocie powoduje zobowiązanie podatkowe?
Czy kwota uzyskana w ramach zawartej ugody sądowej, czyli nadpłacony kapitał, odsetki oraz dodatkowa kwota, stanowi przychód podatkowy?
Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie oraz zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.
Podkreślić należy, że otrzymanie kredytu i jego spłata na warunkach przewidzianych w umowie kredytowej są obojętne podatkowo.
Przychód po stronie kredytobiorcy pojawia się w przypadku, kiedy dochodzi do umorzenia kredytu, jego części lub odsetek. Wtedy bowiem, kredytobiorca osiąga konkretne przysporzenie majątkowe (przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Podobnie jest w sytuacji, w której dochodzi do wypłaty przez bank dodatkowej kwoty, jako odrębnego świadczenia banku na rzecz kredytobiorców, czyli świadczenia innego niż zwrot nadpłaconego kredytu i odsetek.
Dyrektor KIS potwierdził w jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych, że kwota nadpłaconego kapitału i odsetek, które zostają zwrócone kredytobiorcy, nie stanowią dla niego przychodu podatkowego, gdyż czynność ta nie spowodowała uzyskania przysporzenia majątkowego.
Co więcej: otrzymana kwota stanowi zwrot własnych pieniędzy, które nienależnie wpłacił kredytobiorca wcześniej do banku. Pieniądze te (nadpłacony kapitał, odsetki), nie są przychodem w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ich uzyskanie nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast wypłacone przez bank dodatkowe świadczenie ( tj. „dodatkowa kwota”, którą otrzymuje kredytobiorca i która nie jest umorzoną wierzytelnością z tytułu kredytu mieszkaniowego ani otrzymanym świadczeniem w związku z powstaniem przychodu z tytułu zastosowania ujemnego oprocentowania) jest wypłacane w związku z odstąpieniem od dalszych roszczeń w przyszłości związanych z umową kredytową.
W konsekwencji, wypłacone zostaje dodatkowe odrębne świadczenie, tj. „dodatkowa kwota”, na podstawie zawartej z bankiem ugody, która stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przychody z innych źródeł – jaka stawka podatku? Jaki PIT?
Przychody z innych źródeł opodatkowane są na zasadach ogólnych stawką podatku 12% lub 32%, jeśli przekroczysz limit dochodów 120 000 zł.
Co ważne: przychody te łączą się np. z przychodami z etatu lub Twojej firmy, jeśli jest opodatkowana wg skali podatkowej.
Pamiętaj o rocznym rozliczeniu z fiskusem, składając do 30 kwietnia odpowiednio PIT-37 lub PIT-36
Interpretacja Indywidualna 0113-KDIPT2-2.4011.479.2024.4.ST z 5 września 2024 r.
Artykuł okazał się pomocny? Postaw wirtualną kawę.
0 komentarzy